Esetenként beszólnak nekünk, nyomtatási költséggel kapcsolatosan.
A kifogás legtöbbször az, hogy nem számoljuk bele a papír árát, de felmerül energiaköltség, amortizáció...
Miért van ez így?
A nyomtatási költséget egy összehasonlító számnak kell tekinteni. A gyártók megadnak egy maximálisan nyomtatható oldalszámot, és mi a termék árát elosztjuk ezzel az értékkel (pl.: 300Ft/200oldal=1,5Ft/oldal).
Hasonló mint az autóknál megadott üzemanyag fogyasztás. A nyomtatóknál a szabvány 5%-ban határozza meg egy átlagos dokumentum fedettségét, és a nyomtataható oldalak számát ez alapján határozzák meg. Persze a gyártók igyekeznek minél jobb értéket elérni, hogy ők tűnjenek jobbnak, de mivel mindegyik ezt teszi, így összehasonlító számnak jó.
Természetesen felhasználástól függően ez az érték változik. Egy-két sor szöveg/oldal esetén több-, fotó esetén kevesebb oldalt lehet nyomtatni. Az autós hasonlatot folytatva, ugyanazon autó telepakolva többet fogyaszt ugyanazon az útvonalon, mint ha csak egy sofőr utazik benne.
Egy ilyen összehasonlító számban -mint a lapköltség- minél kevesebb az adat, annál alkalmasabb összehasonlítás céljára. Azt sajnos nem lehet belekalkulálni, hogy ki milyen papírra nyomtat, mit nyomtat, milyen körülmények között használja a nyomtatót...
Összefoglalva:
A teljes nyomtatási költségnek valóban sok összetevője van, de túl sok érték változhat, és a megadott lapköltség mérőszám nem lenne alkalmas a termékek összehasonlítására. Ezért használunk csak 2 adatot a kiszámoláshoz.
ár/oldalszám=lapköltség